Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu gry i ciekawostek historycznych. To pomieszczenie, jakie nie istnieje naprawdę sympatyczne jak drugie w Polsce, jednak posiada wiele do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o dużej historii, w jakim łączyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie dostały w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały postawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To pomieszczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest daleko zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych miejsc tego atrakcyjnego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest zdecydowanie Sandomierz. Zwany ze względu na proste danie „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i wyróżnia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to piękne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To droga brama miejska, która zachowała się do bliskich klimatów. By zobaczyć miasto z nowej strony warto zwiedzić podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i zarządza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niemożliwa, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania człowieka w ostatnim obszarze, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to też miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i podania ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to pomieszczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pomieszczenie, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, ale oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi wtedy sam z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Budynek jest dogodny dla gości a wolno go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w której żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym polu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stara zatem reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najważniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments